Guild & Raid Kuralları

Guild & Raid Kuralları 2018-09-21T13:01:44+00:00

GameHonor bünyesinde bulunan üyelerimizin ve guildimize yeni katılacak arkadaşlarımızın uyması gereken kuralları bu başlık altında görüntüleyebilirsiniz. Söz konusu kurallar “Guild & Raid Kuralları”, “Rank Sistemi” ve “Loot Sistemi” olarak 3 farklı başlık altında aşağıda detaylı olarak açıklanmaktadır. Tüm kurallar guild içi düzeni sağlamak ve mythic progress’e sağlam adımlarla ilerleyebilmek adına düzenlenmiştir. Bu sayfada belirtilen tüm kuralları ve kurallara uyulmaması dahilinde oluşacak yaptırımların tüm guild üyeleri ve başvuru yapan oyuncular tarafından okunup kabul edildiği varsayılır.

Guild ve Raid Kuralları :

1- GameHonor bünyesinde bulunan bir oyuncunun Silvermoon server’ında bulunan tüm karakterleri guildimizde olmak zorundadır. (Başka bir guildde raid; aktivitesi ve/veya sosyal aktivite adına bulunamaz.) >>> Yaptırımı: Guild Kick

2- Oyuncular raid dışındaki yazılı ve sözlü sohbetlerinde dahil gerek birbirlerine gerek yönetim üyelerine saygılarını korumalıdırlar. Birbirlerini kıracak kötü söylemlerde bulunmaktan kaçınmalıdırlar. >>> Yaptırımı: Oyuncuların arası bulunmaya çalışılır fakat; eğer ki bu durum guildin sosyal yapısını ve raid ortamını etkiliyorsa oyuncu/oyuncular guildden atılır.

3- Raid günlerimiz çarşamba, perşembe ve pazartesi günleridir. Raid saatlerimiz 20:15-00:00 arasındadır. Raid invite’lar 20:15’te atılır ve trash temizlenmeye başlanır. Raid invite alan herkesin en geç 20:30’da söz konusu raid boss’u önünde hazır bulunması gerekmektedir. Progress durumlarında ilave raid günü eklenebilir ve raid saatleri 01:00’a kadar uzatılabilir. Raider üyelerimizin katılımları bizim için çok önemlidir. Oyuncularımızın minimum %80 katılım oranı ile raid yapabiliyor olması gerekmektedir. 20:30’da online olmayan üyelerimiz veya raid başında online olmasına rağmen kenara alınan fakat sonrasında kendisine ihtiyaç duyulması durumunda offline olan üyelerimiz o güne ilişkin yoklamada yok olarak yazılırlar. >>> Yaptırımı : Oyuncunun yoklaması negatif etkileneceğinden rankı düşürülebilir.

4- Raid’e katılım gösteren her oyuncumuzun Deadly Boss Mods (DBM) veya BigWigs, RC Loot Council, Exorsus Raid Tools ve Weak Auras addonlarını kullanmaları zorunludur. >>> Yaptırımı : Yukarıda belirtilen addonların bilgisayarında olmadığı anlaşılan oyuncular guild bank’a 5k gold ceza öderler (istisnai durumlar hariç : internet cafe’de oynayan oyuncular vb.)

5- Raid kanalında ” Bas Konuş ” zorunlu olmakla birlikte, raide katılan tüm oyuncularda mikrofon donanımı olmak zorundadır. (Size bir soru yönetildiğinde mutlak suretle cevaplayabiliyor olmanız gerekiyor) >>> Yaptırımı: Mikrofonu olmayan oyuncu raide giremez!

6- Raid ortamı gergin olmaya müsait olduğundan discord üzerindeki raid kanalında kimse küfür edemez. Bu kural guild master ve raid leader dahil olmak üzere tüm üyelerimiz için geçerlidir. >>> Yaptırımı: Guild Bankasına kelime başı 5k gold ücreti öder! Ağır hakaret durumlarında söz konusu oyuncular trial rank’a çekilir veya guild’den atılırlar.

7- Raid ortamı gergin olmaya müsait olduğundan raid esnasında bir oyuncunun yapmış olduğu bir hata karşısında; başka bir oyuncu hata yapan oyuncuya whisper atarak onu kötü söylemler kullanarak uyaramaz. Hatayı gören oyuncu hata yapan kişiyi ve yaptığı hatayı Raid Leader’a bildirmek durumundadır. Herhangi bir hakaret whisper’i olması durumunda, hakaret edilen oyuncu da geri whisper atmaktan kaçınmalı ve durumu derhal Raid Leader’a bildirmek durumundadır >>> Yaptırımı : Hakaret içerikli whisper alan oyuncunun aldığı screenshot’a istinaden hakaret eden oyuncu guild bankasına 10k gold ceza öder. Hakarete uğrayan oyuncunun da durumu raid leader’a bildirmesi yerine onun da hakaret içerikli mesaj göndermesine karşın o oyuncudan da 10k gold ceza ödemesi alınır. Tartışmanın büyümesi durumunda oyuncular trial rankına çekilir veya guild’den atılırlar.

8- Raide hepimiz; en değerli şeyimiz olan vaktimizi veriyoruz ve oyuncularımızın bunun bilincinde olması bizim için çok önemli. Hiç kimsenin diğer insanların zamanını çalmaması gerektiğini düşünüyoruz. Raid sırasında kısa ihtiyaç mola/molaları veriyoruz. Bu molaların bitiminde atılan Ready Check’te herkes hazır olduğunu belirtmek zorundadır. >>> Yaptırımı : Eğer oyuncu Ready Check’e yetişemediyse Guild Bankasına 2k gold ceza öder ve yetişene kadar sürekli ready check atılır bunu takiben ödenecek ceza tutarı katlanarak 2k gold > 4k gold > 8k gold şeklinde ilerler. Dördüncü ready check’te eğer oyuncu hala gelmemişse yerine dışarda bekleyen başka bir oyuncu alınır eğer ki replace edilebilecek oyuncu yok ise bu para oyuncu gelene kadar katlanarak artar (Özel ve istisnai durumlar hariç).

9- Raid esnasında özellikle wipe durumlarında ölen oyuncular afk olamaz veya alt tab atamazlar. >>> Yaptırımı : Ready check maddesine benzer olarak wipe esnasında afk olan oyunculardan veya wipe sonrası gelen mass res’i alt tab’da oldukları için alamayan oyuncular guild bankasına 5k gold ceza öderler. AFK olmalarının devam etmesi durumunda bu ceza 5k gold > 10k gold > 20k gold >replace olarak işleme alınır.

10- Her raid’de 20:30 ve 22:30 olmak üzere 2 defa cauldron açılacaktır ve her wipe sonrasında feast açılacaktır. Söz konusu süreç guild bankasında 2M gold biriktirildikten sonra başlayacaktır. Bu süre zarfına kadar tüm oyuncular consumable ihtiyaçlarını (flask/food/rune/vantus rune) yanında getirmelidir. Ek olarak raid’de düşebilecek olası item’ların gem ve enchant’ları için oyuncular söz konusu gem ve enchant’ları yanında bulundurmalıdır. Aksi taktirde guild bankasından AH fiyatının 3 katını ödeyerek almak zorundadırlar.

Rank Sistemi 

Guild Master : Guild lideridir. Ana sorumluluğu gerekli council ve advisor kadrosuna iş dağılımı yapmak ve takibini sağlamaktır.

Council : Raid Leader ile birlikte boss fight analizi ve loot dağıtımdan sorumlu ekiptir.

Raid Leader : Raid yönetiminden, raid invitelardan, calender oluşturulmasından sorumlu kişidir.

Advisor : Sosyal medya paylaşımları ve oyuncu alımları ile ilgilenen ekiptir.

Core Raider : 90% ve üzeri raid katılım oranına sahip ve RL’nin çok iyi performans sergilediğini düşündüğü kişilerden oluşan ana raider kadrosudur.

Raider : 80% ve üzeri raid katılım oranına sahip ve RL’nin iyi performans sergilediğini düşündüğü kişilerden oluşan raider kadrosudur.

Trial : Denenmek üzere guild’e yeni alınan kişilerin ve raid katılım oranları 80% altında olan kişilerin bulunduğu kadrodur.

Social : Sosyal amaçlı üyelerin bulunduğu topluluktur (Guildimizin social üye alımı yoktur. Guildimizde bulunan social üyeler aktif kadroda yer alan arkadaşlarımızın arkadaşları ve/veya akrabalarından oluşmaktadır).

Alt : Alt karakterlerin bulunduğu kadrodur.

Loot Sistemi 

Loot dağıtımından Council sorumludur. Loot dağıtılırken oyuncuların RC Loot addon’unu kullanması zorunludur. Council loot dağıtırken oyuncuların rankına ve raid devamlılığına önem verir.

Mythic progresste loot almak isteyen bir oyuncunun her şeyden önce sabırlı olması gerekir. Takdir edersiniz ki bir oyuncuya loot vermek o oyuncuya yatırım yapmak demektir ve kimse yaptığı yatırımın boşa gitmesini istemez. Gerek oyuncu, gerek guild karşılıklı güven çerçevesinde bazı olguları olgunlaştırdıktan sonra emek sarf eden herkes emeğinin karşılığını fazlasıyla alacaktır.

Tüm raider rankları kendisinden bir önce gelen ranka göre loot önceliğine sahiptir. Kısacası loot önceliği Core Raider > Raider > Trial şeklindedir. Fakat bu demek değildir ki bir core raider istediği tüm loot’lara sahip olabilir. Council gerek gördüğü takdirde hem core raider’ın hem raider’ın istediği bir loot’u trial oyuncuya verebilir. Council’in kararları sorgulanamaz. Herhangi bir şikayet durumunda ulaşılacak kişi Guild Master’dır.

> Raid’de düşen BOE itemlar loot council’e verilir. Loot council söz konusu item için RC Loot üzerinden oylama yapar. BOE item’ı isteyen oyuncular söz konusu item’i Auction House’daki minimum buyout ücretinin yarı bedeline satın alabilirler. Söz konusu gold miktarı guild bank’a konulur. Kimsenin boe item’i istememesi durumunda, söz konusu item yönetim ekibi tarafından AH’de satılır ve söz konusu gold guild bank’a iletilir.

> Karakterine ve guild progress’ine maksimum fayda sağlamak adına tüm oyuncularımızın bis item statüsünde değerlendirilen boe item’ları almalarını veya craft etmelerini bekleriz. Bu durumda gold sıkıntısı yaşayan arkadaşlarımız guild bankasından borç alabilir.

> Kendi karakterine ve guild progress’ine maksimum fayda sağlamak adına her oyuncu haftada en az bir defa M15+ dungeon tamamlayarak class hall weekly chest’ten gelen item’ları almalıdır. Haftada 3 gün raid yapmaya zaman ayıran herkesin, haftada 1 defa yarım saat harcayarak weekly chest’ten gelen itemları da almasının bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Bu konu ile ilgili sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız diğer guild üyelerinden yardım talep edebilirler.